poniedziałek, 30 czerwca 2014

Iran 11 - wojna

Wojna Iracko - Irańska 1980-1988. Irak napada na Iran licząc na tzw wojnę błyskawiczną. Wojna błyskawiczna trwa ... 8 lat. Po obu stronach giną setki tysięcy młodych ludzi. Eksporterzy broni zacierają ręce. Nawet Polska robi dobry biznes dostarczając kilkaset czołgów do Iraku.
Sadam Husajn staje się obrońcą świata arabskiego przed eksportem irańskiej rewolucji, mając poparcie USA i kilku innych krajów.
Dziś widać jak historia jest przewrotna. Iran ze swoją rewolucją mimo atomowych ciągotek jest dość stabilnym krajem, a Irak to jeden wielki chaos zagrażający całemu regionowi.
Po 8 latach granice zostają ustalone w tym samym miejscu gdzie były w momencie rozpoczęcia wojny a w obydwu krajach setki tysięcy matek, żon, dzieci opłakuje synów, mężów i ojców. Taki zazwyczaj jest "sens" wojen.
Pamięć o wojnie w Iranie jest bardzo żywa. W wielu miastach można spotkać zdjęcia poległych. Ze zdjęć spoglądają młode twarze.
Skalę ofiar uzmysławiają szczególnie zdjęcia w małych miejscowościach. Małe miasteczko, albo wioska a na zdjęciach przy drodze 10ki chłopców spogląda na przejezdnych.
 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz