niedziela, 6 kwietnia 2014

Jerozolima 12.2013 - Etiopczycy

Czy jest jakiś związek pomiędzy Etiopią a Jerozolimą ? Owszem, znacznie bliższy niż może się nam wydawać. 1000 lat temu królowa Saby zwana Makedą słysząc o wielkiej mądrości króla Salomona wybrała się do Jerozolimy. 
Król Salomon jak podaje pismo lubił egzotyczne piękności :
"(...)  pokochał też wiele kobiet obcej narodowości, a mianowicie: córkę faraona, Moabitki, Ammonitki, Edomitki, Sydonitki i Chetytki, (...) Salomon z miłości złączył się z nimi, tak że miał siedemset żon-księżniczek i trzysta żon drugorzędnych ".
W tym kontekście trudno się dziwić, że Makeda wróciła do Saby (mniej więcej teren dzisiejszej Etiopii) w ciąży i niedługo urodził się Menelik I.
Gdy Menelik dorósł postanowił odwiedzić swego ojca i wybrał się do Jerozolimy. Wracając wykradł Arkę Przymierza, która do dziś znajduje się w Aksum.
Z Menelikiem przyjechała grupa Żydów, zwanych do czasów współczesnych Felaszami. Po 3 tysiącach lat, gdy w 1984 w Etiopii zapanował głód, Felasze ruszyli w podróż do Ziemi Obiecanej. Po drodze wielu z nich zmarło z wycieńczenia. Dotarli do Sudanu, skąd wojsko Izraela zorganizowało most powietrzny w celu przetransportowania ich do państwa Izrael. Operacja została nazwana symbolicznie - "Mojżesz".
Mówiąc o sprawach bardziej bliskich historycznie, Etiopia to jedno z pierwszych państw chrześcijańskich.  Chrześcijaństwo etiopskie w wielu elementach nawiązuje do Jerozolimy, Starego Testamentu czy judaizmu. Lew Judy znajdujący się na herbie Jerozolimy był też  jednym z tytułów cesarza Etiopii Haile Selassie I i znajduje się na obrazach w świątyniach etiopskich.
Jako ciekawostkę można dodać, że ponieważ cesarz Etiopii zajmuje szczególne miejsce w kulcie Rastafarian, Lew Judy jest też symbolem ruchu Rasta.
Współcześnie Etiopski Kościół Ortodoksyjny ma swoją świątynie w dzielnicy Mea Shearim. Etiopczycy mają także kaplicę przy Bazylice Grobu Pańskiego, a na ulicach Jerozolimy nietrudno zauważyć Żydów etiopskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz